Odwołanie od decyzji PZU

Patryk Zbroja            08 marca 2015            84 komentarze

Zanim opowiem Ci, jak sporządzić odwołanie od decyzji PZU, kilka słów wstępu…

Mam znajomego, który niegdyś prowadził agencję ubezpieczeniową. Specjalizował się w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Pamiętam taką z nim rozmowę, kiedy powiedział, że wtedy największą popularnością cieszyły się ubezpieczenia OC, AC i NW naszego „narodowego” ubezpieczyciela, czyli po prostu PZU. Jak mówił: szły jak ciepłe bułki.

Ale wydaje mi się, że i dzisiaj ubezpieczenia komunikacyjne w PZU są jednymi z najpopularniejszych. Nie wiem, skąd się to bierze, ale pewnie jest to w pewnym sensie przywiązanie do tradycji. Tak czy inaczej, w związku z popularnością tego zakładu ubezpieczeń, odpowiednio dużo jest też szkód przez niego realizowanych.

Jak się nietrudno domyśleć wysokość, czy sposób realizacji wielu z tych szkód, nie spełnia oczekiwań ubezpieczonych. Z różnych powodów. Może to być przykład, kiedy ubezpieczyciel uznał szkodę za całkowitą, podczas kiedy powinien ustalić wysokość odszkodowania na bazie wartości części i robocizny koniecznych do naprawy uszkodzonego pojazdu. Rodzajów takich sytuacji może być z resztą więcej.

Czy możesz wówczas domagać się zmiany decyzji ubezpieczyciela?

Tak!

Najprostszym sposobem jest złożenie odwołania od decyzji PZU. Pismo może brzmieć w ten sposób:

Warszawa, dnia 03.03.2015

Polski Zakład Ubezpieczeń
IV Inspektorat w Warszawie

 Ubezpieczony:

Jak Kowalski

Ul. Chrobrego 13
00-910 Warszawa

Nr Pesel: 95214519964

Nr szkody: 00/0000/00/0
Polisa nr: KOM/000/00/00

Odwołanie od decyzji

W związku z doręczoną mi dnia 24 lutego decyzją o likwidacji szkody (nr. 00/000/00/0) i ustaleniu wysokości odszkodowania w wysokości …………… zł – uprzejmie proszę o ponowne rozpatrzenie mojej sprawy.

Według mojej oceny wskazana w decyzji wartość rynkowa pojazdu, który uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji, została ustalona w zbyt niskiej wysokości. Z tego powody wnoszę, że przy prawidłowym dokonaniu wyceny, wartość mojego auta powinna być ustalona w wysokości ………………….. zł.

Uzasadnienie

W chwili zawarcia umowy ubezpieczenia pojazd był wyceniany na kwotę ……………………. zł, co wynika bezpośrednio z polisy ubezpieczeniowej nr ……………… .

Powodem ustalenia zaniżonej kwoty odszkodowania nie może być w mojej opinii oparcie się na ocenie stanu wizualnego pojazdu, gdyż nie wpływa on w tak istotny sposób na jakość i cenę rynkową pojazdu. Dodatkowo od dnia zawarcia umowy ubezpieczenia nie miały miejsca zdarzenia (inne kolizje), mogące decydować o obniżeniu wartości mojego pojazdu.

W związku z powyższym proszę o ponowne ustalenie wartości mojego pojazdu oraz ponowne ustalenie kwoty należnego mi odszkodowania.

W przypadku nieuwzględnienia mojej prośby skieruję sprawę na drogę postępowania sądowego.

Z poważaniem,

……………………………………………………..

{ 82 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

emil Kwiecień 14, 2015 o 14:17

Witam
u mnie jest sytuacja troszkę inna. dostałem wycenę ale się z nią nie zgadzam bo jest za niska. Wycena samochodu jest OK. ale patrząc na części które wyceniło PZU i po kontakcie z firmami do których dzwoniłem ceny części są o wiele wyższe.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Kwiecień 14, 2015 o 21:02

Witaj Emilu,
Dziękuję za wpis.
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiałem, ale nie piszesz jednak o likwidacji wg systemu tzw. szkody całkowitej, lecz o zaniżeniu przez PZU odszkodowania kosztorysowego. Czyli naprawa jest opłacalna, bo nie przekracza wartości pojazdu sprzed kolizji, ale jej koszt został obniżony poprzez zastosowanie cen, które nie pasują do realiów rynkowych 😉
Stara sztuczka.
Pisałem trochę o tym w tym miejscu:
http://www.odszkodowaniepowypadkublog.pl/5-sprytnych-zagran-ubezpieczycieli-cz-3-co-z-tymi-czesciami/
Postaram się niedługo przygotować odpowiedni wzór odwołania. Ale jeżeli masz już w tej chwili pytania, to pisz…
pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Maj 25, 2015 o 18:31

Witam.

Jeśli mogę, to mam pytanie. Jakiś czas temu uległem wypadkowi w pracy i po zakończeniu leczenia ZUS ustalił mi 5% uszczerbku na zdrowiu. Jako, że posiadam jeszcze grupowe ubezpieczenie pracownicze, zgłosiłem to do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wysłał mnie na komisję lekarską na której lekarz jedynie 2 razy na mnie zerknął nie ruszając się z miejsca. Po dwóch dniach otrzymałem wpłatę na konto wysokości 2% kwoty za uszczerbek na zdrowiu z mojej polisy. Czy mam podstawę do odwołania się od tej decyzji (notabene decyzja żadna jeszcze do mnie dotarła a zgłaszałem przez internet)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Zbroja Czerwiec 2, 2015 o 17:17

Witaj Grzegorzu,
Oczywiście masz prawo do odwołania się od tej decyzji.
Możesz właśnie powołać się na ustalenia ZUS.
Kryteria przyznania odszkodowania przy tzw. ubezpieczeniu grupowym powinny być określone w polisie albo tzw. OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Niewykluczone, że uszczerbek na zdrowiu nie jest jedyną przesłanką wypłaty odszkodowania. Musisz sprawdzić warunki ubezpieczenia…

Odpowiedz

Agnieszka Marzec 1, 2018 o 16:26

Proszę o pomoc w sprawie odwołania.Jestem ubezpieczenia w PZU (ubezpieczenie grupowe PPlus) W listopadzie 2017 w pracy poparzylam lewa dłoń gorącym budyniem. Złożyłam pismo do PZU o wypłatę odszkodowania, ( bylam na komisji u lekarza orzecznika z PZU), dostałam odmowę. W uzasadnieniu napisano: W warunkach umowy ubezpieczenia okreslilismy definicję trwałego uszczerbku, którą zamieściliśmy poniżej, w zagadnieniach prawnych. Z dokumentacji medycznej wynika, że 08.11.2017, doszło do oparzenia dłoni lewej. Lekarz na podstawie dokumentacji medycznej i badania nie stwierdził, że doznała Pani trwałego uszczerbku na zdrowiu.Przebyty uraz tkanek miękkich nie spowodował trwałych, nieodwracalnych następstw w postaci nie rokujacych poprawy zmian troficznych , blizn, zniekształceń, ubytków tkanek.Nie wywołał on również trwałego upośledzenia funkcji uszkodzonego organu, a jedynie przejściowy ból i obrzęk oraz inne przejściowe dolegliwości i objawy. Jednocześnie przypominamy, że w ubezpieczeniu Nnw wypłata świadczenia następuje wyłącznie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek wypadku, a nie za sam fakt wystąpienia wypadku.Dlatego nie możemy wypłacić Pani pieniedzy. Spełniając ustawowy obowiazek informuje, ze w przypadku braku akceptacji stanowiska ubezpieczyciela istnieje możliwość dochodzenia roszczeń także na drodze sądowej. Reklamacja dotyczaca uslug Pzu może być zlozona w formie pisemnej, osobiście lub w jednostce Pzu.
Może znajdzie się osoba, ktora pomoże napisać mi odwolanie. Dodam, że skóra przy prostowaniu palców napisana się i ciągnie co ogranicza mi funkcje rek(ograniczenie ruchu dwóch palców) W historii choroby mam napisane poparzenie dłoni 2 stopnia 10cm×10cm
Czy warto się odwołać? Proszę o pomoc w napisaniu odwołania

Odpowiedz

Patryk Zbroja Marzec 2, 2018 o 09:47

Oczywiście, że warto 🙂 Trzeba jednak wzmocnić swoje stanowisko opinią innego lekarza (niż orzecznik PZU), który opisze na czym polega problem i uszczerbek na zdrowiu. Istotne jest – co wynika z ogólnych warunków ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – że aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, musi pojawić się tzw. „trwały uszczerbek na zdrowiu”. I uszczerbek ten powinien być odpowiednio wykazany.

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 4, 2018 o 03:27

No właśnie trwały uszczerbek,a przejściowy. To jest ta różnica na którą musi Pani zwrócić uwagę. W umowie ma Pani napisane „trwały uszczerbek”- czyli np:do końca życia nie ruszy Pani ręką,zerwane ścięgna itp.,a samo poparzenie dłoni budyniem jest uszczerbkiem przejściowym na co ubezpieczenia nie ma.

Dariusz Czerwiec 2, 2015 o 11:12

Witam

Jeśli miałby Pan chwile czasu napisać, jak może brzmieć odwołanie od decyzji o uszczerbku na zdrowiu. W PZU przyznano mi oczywiście bez komisji 1% a u drugiego ubezpieczyciela 3%. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Czerwiec 18, 2015 o 18:19

Witaj Dariuszu,
Poniżej link do wpisu z propozycją odwołania ws. wysokości zadośćuczynienia, czyli pośrednio – uszczerbku na zdrowiu
http://www.odszkodowaniepowypadkublog.pl/odwolanie-od-decyzji-pzu-zbyt-niskie-zadoscuczynienie/
Musisz pamiętać, że samo ustalenie procentowego uszczerbku nie jest przesłanką wypłaty zadośćuczynienia. Może być jednak wykorzystane pomocniczo w postępowaniu likwidacyjnym jako jeden z elementów mających wpływ na stopień krzywdy
pozdrawiam

Odpowiedz

Szymon Czerwiec 25, 2015 o 17:37

Witam serdecznie. Uległem wypadkowi w słuzbie dostałem już decyzję o wysokości odszkodowania, która mnie nie satysfakcjonuje. Jak napisać odwołanie i ile mam na to czasu?

Odpowiedz

Edyta Sierpień 11, 2015 o 11:22

Witam. Mam takie pytanie ? Wczoraj dostałam pismo od PZU o odmowie przyznaniu odszkodowania w skutek którego doszło po omdleniu z analizy dokumentacji medycznej . SOR w dokumentacji medycznej napisał ze poszkodowana po opalaniu wstała i zasłabła, gdzie wskutek tego doznałam złamania kości jarzmowa-oczodołowej tzn. kości policzkowej. W wypełnianym formularzu do odszkodowania napisałam ze ; przebywałam w ogródku w oczekiwaniu na przyjazd rodziny wstając z huśtawki potknęłam się i upadłam, jak się ocknęłam poczułam ból itp… I Pytanie tu moje czy mogę się odwołać od decyzji PZU.. W ocenie przez lekarza chirurga szczękowego w karcie opisowej jest napisane ; niepamięć wstecz , z jednej strony będąc na SOR w takim stanie jakim tam przybyłam tez od razu z nerwowo i bólu nie pamiętałam przebiegu całego zdarzenia. w rzeczywistości to było tak ; opalałam niektóre części ciała siedząc na huśtawce korzystając z pogody, po jakimś czasie wstałam i szłam z 15 -20 metrów po czym potknęłam się o próg w przejściu i uderzyłam w ścianę domu i w tym momencie zrobiło mi się ciemno przed oczyma i po pewnym czasie obudziłam się już na betonie, nie zostało to napisane tez tak dokładnie w formularzu do PZU gdyż to nie ja pisałam tylko księgowa w zakładzie pracy mamy, gdyż mam tam ubezpieczenie grupowe.. Pytanie? Czy da rade coś z tym zrobić? pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Zbroja Sierpień 13, 2015 o 13:25

Witaj Edyto,
Oczywiście możesz odwołać się od decyzji wyjaśniając ewentualne wątpliwości i precyzując stan faktyczny.
Nie jestem jednak pewien, czy zakres ubezpieczenia grupowego, na które się powołujesz będzie wystarczający do przyjęcia odpowiedzialności przez PZU w tym przypadku.
pozdrawiam

Odpowiedz

Romana Sierpień 11, 2015 o 22:21

Witam, chcę się odwołać od decyzji PZU , ponieważ uległam wypadkowi w pracy, straciłam palec i dwa końce przy kolejny i miałam przeszczep skory. dostałam 10% (liczyłam na wiecej) moje pytanie czy po komisji mogą mi przyznać mniej procent niż podczas pierwszej decyzji?
pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Zbroja Sierpień 13, 2015 o 13:28

Witaj Romano,
Rozumiem, że masz na myśli komisję lekarską ZUS a nie lekarzy pracujących na PZU.
Co do zasady, ubezpieczyciel może próbować zmienić wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli uzna, że jego wcześniejsza decyzja była dla Ciebie zbyt korzystna, a pojawiły się nowe okoliczności (np. wynika badania komisji ZUS), które mogłyby taki „zabieg” uzasadniać. Ogólnie jednak jest to stosunkowo rzadka sytuacja i nie świadczy o profesjonalizmie likwidatorów ubezpieczyciela.
Pamiętaj również, że sam procent uszczerbku na zdrowiu to nie wszystko. Jest to jeden z elementów mających znaczenie dla wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale nie jedyny…
pozdrawiam

Odpowiedz

Romana Sierpień 15, 2015 o 16:27

Mam na myśli to, że jeśli się odwołam od decyzji PZU ponieważ nie satysfakcjonuje mnie ich wyplata odszkodowania, to zapewne pzu wezwie mnie na komisję i czy po komisji z pzu lekarz orzecznik( z pzu) moze mi przyznać mniej procent niz przed odwolaniem?
pozdrawiam

Odpowiedz

Dariusz Sierpień 14, 2015 o 18:38

Witam dostałęm odmowę wypłacenia odszkodowania OC za skradzione auto powodem jest inny kluczyk i sterownik który nie jest z tego auta . Ja ubezpieczyłem auto i miesią potem mi je ukradli ,a ubezpieczyłem je tylko dla tego że ktoś próbowąłe mi je ukraść i uszkodził zamek w drzwiach ja zakupiłem inny zamek do drzwi i stacyjkę żeby był jeden kluczy czyli cały sterownik został a grota kluczyka się zmieniła i PZU o tej zmianie wiedziało teraz pisze że nie może mi wypłacić bo jest inny kluczyk i sterownik wszytkie te częsci są wymienne więc w czym jest problem

Odpowiedz

JANUSZ Sierpień 24, 2015 o 14:54

Witam!
A ja miałem wypadek w pracy złamanie kompresyjne przedniej kolumny Th8 i PZU odmówiło wypłaty świadczenia gdyż uznali że nie ma uszczerbku na zdrowiu. Czy jest sens się odwoływać? Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Sierpień 25, 2015 o 12:47

Witam.
Posiadam ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków na Uniwersytecie warmińsko-mazurskim. Kilka miesięcy temu po zajęciach z emisji głosu wyszedł mi na szyi guz. Przeszłam operację usunięcia lewego płata tarczycy wraz z guzem. Oczywiście nie obyło się bez komplikacji. Zostało mi po opreracji porażenie strun głosowych i krtani. Całkowicie zmienił mi się głos. Czasami nawet go tracę. Obecnie mam rahabilitację. Musiałam zrezygnować z jednego kierunku studiów, ponieważ była to logopedia. A foniatra powiedział mi, że nigdy nie będę mogła pracować w tym zawodzie ponieważ uszkodzenie nastąpiło w 70 %. Złożyłam wniosek do PZU jednak wydano decyzję odmowną. Czy mogę się odwołać? I czy są jakies szanse na uzyskanie jakiegoś odszkodowania?

Odpowiedz

michał Wrzesień 25, 2015 o 13:31

witam jestem poszkodowany w kolizji drogowej zniszczeniu uległ mój samochód zgłosiłem sprawę do ubezpieczyciela OC sprawcy stwierdzono szkodę całkowitą lecz problem polega na tym ze wyceniono na kwote 20700 zl co jest nie adekwatne gdyż takiego auta w takim wyposażeniu nie kupi się niżej niż 28000-29000 jak się odwołać od decyzji zaniżonej kwoty pojazdu przed zdarzeniem

Odpowiedz

Robert Październik 7, 2015 o 20:56

Panie Mecenasie
Czy mógłby Pan wstawić na bloga przykładowe odwołanie od decyzji ubezpieczalni, chodzi mi o ubezpieczenie NW z na przykład ze złamaniem ręki w łokciu .
Z góry dziękuje.

Odpowiedz

Mariola Listopad 5, 2015 o 20:37

Witam
Moj problem polega na tym ze w październiku tego roku miałam kolizje wartośc samochodu jaka teraz po kolizji ocenil rzecoznawa jest 4 tys. nizsza niz wartosc oplacanego ubezpieczenia .
Decyzja PZU o stanie auta to szkoda całkowita. Kosztorys naprawy według PZU jest 5.2 razy wyzszy niz odszkodowanie jakie nam proponuja… Skorzystałam z Pana wzoru odwołania i właśnie odpowiedziałąm droga elektroniczną na decyzje ubezpieczenia .
Mam pytanie poniewaz ubezpieczenie obejmuje oryginalne czesci zamienne czy po dalszej decyzji niezadawalajacej nas moge odwolac sie od decyzji szkody calkowitej i zaproponowac ze chce wstawic auto do salonu w celu naprawy aby koszty ponioslo PZU ???

Odpowiedz

Patryk Zbroja Listopad 17, 2015 o 09:19

Witaj Mariolo,
Trochę się pogubiłem 🙂
Musimy zacząć od ustalenia, czy szkodę likwidujesz z OC sprawcy kolizji, czy też ze swojego AC (wtedy reguły wypłaty odszkodowania są uzależnione od zapisów ogólnych warunków umowy auto-casco oraz treści Twojej polisy).
pozdrawiam

Odpowiedz

Mariola Listopad 24, 2015 o 20:43

Witam ubezpieczenie jest wypłacane z mojego AC . Dostałam odpowiedz z firma w sprawie odwolania od decyzji. PZU argumentuje spadek wartosci samochodu w ciagu 6 miesiecy o kwote 3,400 zl tym,iż samochod zostal sprowadzony z zagranicy oraz ze ma za duzy przebieg ( dla mnie jest to proba oszustwa) . Jestem w trakcie pisania kolejego odwolania. Ponadto przy zawieraniu umowy nie zostalismy poinformowani o zastrzezeniu kwoty wartosci samochodu.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Grudzień 2, 2015 o 13:39

Witaj Mariolo,
Niestety, nie za bardzo widzę, w czym mógłbym pomóc 🙂
Na pewno sięgnij do Ogólnych Warunków Umowy AC i sprawdź, czy zapisy, na które powołuje się PZU w korespondencji z Tobą odpowiadają treści OWU oraz umowy, którą zawarłaś.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mariola Listopad 24, 2015 o 20:52

Ponadto PZU wyceniło naprawe na 37 tys. zl a nam wyplacili 7100 zł .

Odpowiedz

Mariola Listopad 5, 2015 o 20:41

Przepraszam poniewaz moze mnie Pan zle zrozumiec tzn . wartosc samochodu jest obnizona w calosci samochodu tzn . ubezpieczenie bylo oplacane na 17 tys. a rzeczoznawca ocenil ten samochod na 13600 ze taka jest wartosc rynkowa w stanie bez kolizji po kolizji to ok 6 tys.

Odpowiedz

Justyna Listopad 10, 2015 o 18:41

Witam Pana .
Mam pytanie ,które dotyczy kwestii czy od odszkodowania i zadośćuczynienia z oc sprawcy należy zapłacić podatek w urzędzie skarbowym .
Druga kwestia to fakt , że otrzyamałam odszkodowanie i zadośćuczynienie z oc sprawcy wypadku ,które mnie nie zadawala. Podałam sprawę do sądu i czekam na odczytanie wyroku. Proszę mi napisać jak długo trwa batalia sądowa. Załóżmy ,że sąd wyda wyrok dla mnie zadawalający, a druga strona czyli ubezpieczeciel odwoła się od niego ,to co dalej jak to wygląda w praktyce.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Zbroja Listopad 17, 2015 o 09:35

Witaj Justyno,
Odszkodowanie będzie zwolnione od podatku dochodowego.
Proces sądowy oraz jego czas są uzależnione od paru czynników: przede wszystkim obciążenia danego Sądu (na ogół w mniejszych miejscowościach procesy toczą się szybciej), Wydziału (w sądach gospodarczych sprawy na ogół trwają krócej), ilości wezwanych świadków (zwłaszcza jeżeli nie uda ich się przesłuchać na jednym terminie), a także tego, czy sprawa wymaga wiadomości specjalnych i jest w niej powołany biegły (wtedy możesz z góry założyć przedłużenie sprawy co najmniej o 6 m-cy).
Jeżeli Sąd pierwszej instancji wyda zadowalający dla Ciebie wyrok, druga strona może wnieść od niego apelację, co przedłuża postępowania również o co najmniej 6 m-cy (czasem dłużej – w zależności od okręgu danego Sądu). Postępowanie apelacyjne na ogół kończy się na jednej rozprawie, po której wydawany jest wyrok, który już jest prawomocny.
To tak w telegraficznym skrócie 🙂
pozdrawiam

Odpowiedz

Dariusz Listopad 30, 2015 o 11:00

witam serdecznie.

12 go listopada uległem wypadkowi w pracy w wyniku którego zostałem przyjęty do szpitala w trybie ostrym (mało brakło i bym stracił trzy palce) zostałem zoperowany i po 5 dniach wyszedłem ze szpitala. złożyłem wniosek do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania w wyniku operacji i wypadku przy pracy(uznany mam protokół powypadkowy) ubezpieczyciel wy płacił mi najpierw 500zł za operację potem na konto wpłynęło kolejno 500 275 i 275zł . na decyzjach które przyszły nigdzie nie ma napisane o wypadku w pracy tylko o nieszczęśliwym wypadku. w tabelach umowy mam napisane powody pobytu w szpitalu min wypadek przy pracy nieszczęśliwy wypadek krwotok. i stąd moje pytanie czy przyczyny pobytu w szpitalu są rozpatrywane jako każdy z osobna czy też jest brana najwyższa okoliczność powyższego zdarzenia. dlaczego przelewy były cztery?

Odpowiedz

Patryk Zbroja Grudzień 2, 2015 o 13:43

Witaj Dariuszu,
Na wstępie współczuję z powodu wypadku. Rozumiem, że ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia grupowego (z klauzuli dot. nieszczęśliwych wypadków). Jeżeli w treści ogólnych warunków umowy znajdziesz zapisy, które np. podwyższają wysokość odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy (a nie – jedynie nieszczęśliwego wypadku), możesz się na nie powołać.
Co do poszczególnych tytułów wypłat, trudno mi się do nich odnieść bez szczegółowej lektury umowy i tabel, o których piszesz 🙂
pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Grudzień 3, 2015 o 19:06

Witam, dwa tygodnie temu miałem stłuczkę – nie z mojej winy. Szkodę zgłosiłem na następny dzień. Dwa dni po stłuczce zadzwonił do mnie pracownik z PZU, który po przeczytaniu przeze mnie oświadczenia wycenił mi WARTOŚĆ SZKODY przez telefon. Nie zgodziłem się na tą kwotę i kilka dni później przyjechał Pan z PZU, który obejrzał samochód, spisał papierki. Dzisiaj dostałem kolejną wiadomość, że po ponownym obliczeniu kosztów przyznano mi zaledwie 100 złotych więcej. Według moich obliczeń koszt naprawy samochodu wynosi dwa razy tyle, ile proponuje wypłacić mi ubezpieczyciel. W swoich notatkach wycenili mi samochód na śmieszną kwotę, podali stan samochodu jako średni .. Nic nie dały tłumaczenia rzeczoznawcy, że błotnik oraz zderzak musiały byś przygotowane (zresztą jak całość auta) do ponownego lakierowania, z racji odświeżenia koloru. Uznali, że części te były już naprawiane i za to potrącili mi z ceny „nowych” elementów. Jak mogę się odwołać od tej decyzji? Szczerze nie uśmiecha mi się dokładać drugie tyle, ile wycenił mi rzeczoznawca.. Czy przysługuje mi samochód zastępczy, jeśli ubezpieczyciel nie wypłacił mi jeszcze pieniędzy oraz czy przysługuje mi samochód, gdybym chciał się odwoływać od tej decyzji? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Grudzień 8, 2015 o 16:26

Łukaszu,
Wartość roszczenia nie jest duża. Ale spokojnie możesz odwołać się od decyzji, będziesz miał czyste sumienie 🙂
Pojazd zastępczy przysługuje Ci na czas naprawy, pytanie czy ona jest na tyle skomplikowana, że będzie trwała dłużej niż 1 dzień. No ale jeżeli w jej czasie nie będziesz mógł korzystać ze swojego pojazdu, a będziesz w stanie wykazać, że samochód jest Ci potrzebny, to oczywiście możesz walczyć.
pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Grudzień 4, 2015 o 14:33

Witam
W lipcu tego roku miałam operację rekonstrukcja uszkodzeń wielotkankowych kończyny dolnej lewej. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana lewego ze ścięgna m. półsięgnistego i smukłego sposobem SB (S&N EndoButton 15 w udzie, śruba interferencyjna S7N Biosure 7x13mm). Rekonstrukcja łąkotki przyśrodkowej z użyciem implantów Fastfix. Płace dodatkowe ubepzieczenie w PZU i jestem tam ubezpieczona na 10000 tysięcy. Lekarz przyznał mi 6% uszczerbku i zarbrali mi z tego 3% zapytałam dlaczego to ich odpowiedź była taka „W odpowiedzi na Pani zapytanie dotyczące wypłaty świadczenia informuję, że zgodnie z par.33 ust 4 ogólnych warunków ubezpieczenia tj PTKP32 w razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu lub układu, który przed nieszczęśliwym wypadkeim był uszkodzony wskutek samoistnej choroby lub przebytego urazu, a ma to wpływ na ustalenie aktualnego stopnia (procentu)trwałego uszczerbku na zdrowiu, stopień (procentu) trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się na podstawie analizy jako różnicę stanu danego organu, narządu lub układu przed nieszczęśliwym wypadkiem a stanem istniejącym po nieszczęśliwym wypadku.
W związku z powyższym zgodnie z oceną medyczną (orzeczenie zaoczne) lekarz ortopeda na podstawie dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia ustalił 6% trwałego uszczerbku na zdrowiu jednocześnie bilansując (odejmując) trwały uszczerbek związany z wcześniej przebytymi urazami kolana oraz stan chorobowy (artroskopia 2004, 2010r) – w wysokości 3%. Czyli 6%-3%=3% wypłaty świadczenia w związku z przebytym urazem stawu kolanowego z dnia 01.04.2015r” wypłacili mi 1200 zł. Czy mam szanse przez napisanie odwołania uzyskać większy procent uszczerbku na zdrowiu? i jak do tego się zabrać?
Z góry Dziękuję

Odpowiedz

Patryk Zbroja Grudzień 8, 2015 o 16:29

Witaj Asiu, oczywiście masz szanse 🙂
Te procenty to na ogół kwestia dość ocenna i nie zawsze łatwo jest oszacować ich wysokość, a tym bardziej przekonać do swojej wersji ubezpieczyciela.
Opisz po prostu Twoją argumentację i wyślij odwołanie do ubezpieczyciela.

Odpowiedz

Asia Grudzień 10, 2015 o 10:07

Dziękuję i Wesołych Świąt

Odpowiedz

Rafał Grudzień 14, 2015 o 13:26

Witam.
Mam do Pana pytanie.
Jak napisać pismo do ubezpieczalni konkretnie do PZU żeby skontaktowali się z sądem w celu udostępnienia akt sprawy.Chodzi o kolizję drogową w której sąd orzekł wspòłwinę ,ale mam tylko dokumenty dotyczące mojego wyroku.Pani w ubezpieczalni powiedziała tylko ,że trzeba napisać pismo tylko kompletnie nie wiem jak się za to zabrac.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Sławek Grudzień 14, 2015 o 19:59

Witam.
Mam taki problem,miałem wypadek w pracy,złożyłem stosowne dokumenty do PZU
i dostałem odszkodowanie,Te odszkodowanie opłacam prywatnie 105 zł kwartalnie.
Drugie ubezpieczenie grupowe, opłacam w zakładzie pracy w PZU 71 zł miesięcznie,
Tam Pani która zajmuje się ubezpieczeniami,przesłała całą dokumentacje z wypadku i przebiegu leczenia do PZU.
PZU odpisało mi, że się nie należy, bo już dostałem odszkodowanie.
Chciałbym się dowiedzieć, czy mają prawo tak zrobić ,skoro opłacam dwa ubezpieczenia.

Odpowiedz

michał Grudzień 18, 2015 o 12:27

Witam jakiś czas temu uległem wypadkowi w pracy przez co nie byłem zdolny do pracy przez 2 tygodnie ( miałem rękę w szynie gipsowej ) . Przez te 2 tygodnie nie mogłem pracować po godzinach co zawsze robię , i w tej sytuacji straciłem ok 400 zł. PZU przysłało mi pismo że według opinii lekarza po analizie brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie , że przebyty uraz tkanek miękkich spowodował trwałe , nieodwracalne następstwa w postaci nie rokujących poprawy zmian troficznych , blizn, zniekształceń, ubytków tkanek.Brakuje również dowodów na trwałe upośledzenie funkcji uszkodzonego organu. Dostarczona dokumentacja zawiera dowody jedynie na występowanie bólu, obrzęku oraz innych objawów i dolegliwości o charakterze przejściowym i odwracalnym. Trochę mnie to dziwi bo w wypisie jest napisane ze mam 2 stłuczone palce i rękę wykręconą. Proszę o jak najszybszą odpowiedz . Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Dominik Styczeń 15, 2016 o 16:17

Witam,
Podczas biegu rekreacyjnego stanąłem na nierówności i skręciłem kolano. Okazało się, że doznałem urazu łąkotki przyśrodkowej. Przeszedłem kosztowną operacje i rehabilitację ( ponad 5000 zł).
Ubezpieczony jestem w NNW PZU.
Niestety po złożeniu wszystkich dokumentów tj. opis z pierwszej pomocy (SOR), opis rezonansu, karta informacyjna po wizytach u specjalisty ortopedy, kartę informacyjną z pobytu w szpatalu otrzymałem odmowną decyzję, w której można był przeczytać:
” Podany przez Pana opis zdarzenia , jak również dostarczona dokumentacja medyczna nie potwierdzają by do zdarzenia doszło pod wpływem przyczyny zewnętrznej. Zgodnie z opisem okoliczności zdarzenia podczas biegu rekreacyjnego postawił Pan stopę na nierówności i kolano „uciekło. Z powyższego wynika, że powstanie dolegliwości nie nastąpiło pod wpływem czynnika zewnętrznego ”

Dziura w drodze nie jest czynnikiem zewnętrznym??? Próbuje pisać odwołanie.. Dokładnie nie wiem co zrobić.

Odpowiedz

Ania Luty 6, 2016 o 18:10

witam
a czy jest przykładowe uzasadnienie dla szkody osobowej. nie zgadzam się z procentem jaki mi przyznali za uszczerbek na zdrowiu i chce się dowołac od tej decyzji.

Odpowiedz

katarzyna Luty 16, 2016 o 12:41

Witam właśnie dostałam informacje z PZU iż moj nieszczesliwy wypadek nie byl nieszczesliwym w skrocie zemdlałam i stłukłam głowe kark i miałam wstrzasnienie mozgu . jestem ubezpieczona rowniez w innej firmie i tam bez problemu przyznali mi odszkodowanie . Co mam robić ?
\

Odpowiedz

Sebastian Luty 22, 2016 o 23:27

Witam
Mój przypadek jest jeszcze innym mam ubezpieczenie szkolne w PZU wycenione na 15 000 zł, a dnia 29.12.2015r. zostałem pobity przez sąsiada w wyniku czego wylądowałem w szpitalu, w którym leżałem przez 4 dni bez żadnej operacji ale z codziennymi badaniami i kroplami w oczach, po leczeniu w szpitalu musiałem zakupić i nosić okulary, a następie musiałem wybrać się na wizytę kontrolną gdzie moje leczenie trwało jeszcze miesiąc. Sprawa o pobicie jest już w procesie (obecnie czekamy na opinię biegłego sądownictwa), wszystkie dokumenty takie jak Karta Pacjenta Izby Przyjęć, Wypis ze szpitala, skserowana karta pacjenta od lekarza u którego miałem wizytę kontrolną i miesiąc leczenia i ksero recepty leków jak i dowód i legitymację szkolną oddałem, a mimo wszystko uważam że dostałem za małe odszkodowanie które wynosi 225zł. Czy mógłbym do tych wszystkich dokumentów dodać jeszcze paragon z zakupu okularów do pisma z odwołania czy już za późno? Jak dokładniej napisać odwołanie w tej sprawie ? W moim przypadku nie jest to sprawa z autem 🙂

Odpowiedz

Magdalena Marzec 7, 2016 o 18:55

Witam!

W ostatnim czasie miałam operację chirurgiczną. Z uwagi na posiadanie ubezpieczenia grupowego w PZU wniosłam o odszkodowanie – w wykazie zabiegów chirurgicznych (załącznik warunków ubezpieczenia) znajdują się dwa które miałam wykonane. PZU jednak wypłaca tylko za jeden zabieg skoro były wykonane podczas jednej operacji. Czy to jest w porządku? Czy warto się odwoływać??

Odpowiedz

Renata Marzec 11, 2016 o 18:23

Witam. mam pytanie czy mogę odwołać się do PZU gdyż oparzyłam sobię rękę wrzącym olejem miałam oparzenie 2 stopnia leczenie trwało 7 miesięcy w poradni hirurgicznej i w tej chwili dostała orzeczenie od lekarza że dostanę za to 320 zł ,a blizny mam nadal i raczej już zostaną widoczne czy mogę starać się o większe odszkodowanie

Odpowiedz

Malwina Kwiecień 1, 2016 o 11:37

witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie odmowy przez PZU zgłoszonej szkody.
Telefon Iphone został ubezpieczony w wariancie IV +USZKODZENIE+UTRATA.
zgłosiłam szkodę dzwoniąc na infolinie , podałam przyczynę uszkodzenia tel( prawdziwa) co się później okazuje , że należy by kłamcą żeby szkodę PZU uznało . Do zdarzenia doszło podczas poślizgnięcia się i wyślizgnięcia telefonu z dłoni , który upadł na posadzkę . Taki też powód podałam dzwoniąc na infolinie. Otrzymaliśmy pismo odmowne, czy mogę w takiej sytuacji się odwołać? i jak by wyglądał wzór takiego odwołania się prze zemnie.

Odpowiedz

kamil Kwiecień 6, 2016 o 19:40

witam robiłem szkode w pzu , gosc mi uszkodzil tyl auta. auto warte okolo 45 tys. po przyjezdzie znawcy od wyceny troche sie zdziwilem bo obszedl stwierdzil ze nie ma duzo ( zderzak tyl do wymiany bo popekany, czujniki cofania tez bo mi szwankuja , pas tylni przesuniety blache w bagazniku troche pofalowalo) czekam na kosztorys a tu niespodzianka wyliczyl mi zderzak ze do malowania tylko koszt 300 zl i jeszcze prostowanie blachy lacznie 2 tys. kpina , mozna jakies dobre pismo do odwolania od tego znawcy rowerów. ?

Odpowiedz

Kasia Kwiecień 19, 2016 o 18:45

Witam, a czy moze Pan mi pomoc w napisaniu odwołania do odszkodowania po wypadku w pracy ?

Odpowiedz

Katarzyna Maj 9, 2016 o 12:33

Witam moja sprawa wyglada nastepujaco mialam wypadek nie z mojej winy wiechał we mnie samochud dostawczy wiec samochód jest uszkodzony przodem i tylem normalnie odpala nie wyciekly zadne płyny .PZU wycenilo go na cene rynkowa 23,400 tys wartosc pojazdu po wypadku wynosi 12 tys wiec do wypłaty zostało mi 11,400 brutto poniewaz jestem Vatowcem ,a dodam ze samochud jest w kredycie ,a PZU zrobiło szkode całkowita prosze mi powiedziec co ja mam zrobic bo samochud jest z 2010 roku 96 tys przejechane .

Odpowiedz

Nina Maj 29, 2016 o 12:40

Witam mam ogromną prośbę 04.05 br. zalało mi w domu wszystkie pomieszczenia piwnic . Zalanie powstało na skutek lawiny błotnej która została zesłana przez deszcz i grad z poł prosto w mój dom. Pole za domem jest z gminy . Gmina oczywiście stwierdziła ze to nasz problem. Straż która pomagała nam wypompowywać wode i błoto z piwnic wyceniła szkode 2500zł Ubezpieczalnia wyceniła mi szkodę na 3500 zł. Zalania całej powierzchni 100 m2 , dodatkowo kocioł z ogrzewania centralnego, i sprzęt tj. pralki x2 , sprzet tj. spawarka, wiertarki, lodówka przenośna. Woda z błotem była na wysokości 1,50 m . Uważam ze Pzu niestety wyceniło mi za małą szkodę na 3500zł gdzie samo osuszenie całej piwnicy kosztuje ( kosztorys ) ok 5000 zł. Proszę serdecznie o pomoc w napisaniu odwołania się od decyzji. Serdecznie pozdrawiam Nina Stanulczyk

Odpowiedz

Łukasz Maj 31, 2016 o 23:05

Witam jeśli sie odwołam od decyzji PZU, to czy przy ponownej kalkulacji PZU nie będzie wymagało faktur odnośnie zrobionych napraw auta, i wtedy dopiero po okazaniu wyższych kosztów naprawy niż mi zaproponowano wypłacą daną kwotę którą bym chciał za szkode?

Odpowiedz

Bartosz Czerwiec 3, 2016 o 14:01

Dzień dobry,
z mojego doświadczenie wynika raczej, iż odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela nie wiele wnosi. I o ile w odwołaniu nie zostanie wskazany nowy fakt odnoszący się do sprawy, a nie tylko wyrazimy swoje niezadowolenie, to nie wiele to zmieni. Co oczywiście nie oznacza, iż nie warto się odwoływać- w koncu akurat ta procedura nie jest obarczona ryzykiem.

Pzodrawiam

Odpowiedz

maciek Czerwiec 15, 2016 o 17:35

Miałem kolizję ,kobieta wjechała w tył samochodu ,uderzyłem w przód następnego auta kasując przód i tył. Samochód Peugot 207 rok 2010.PZU oszacowało szkodę na 7.700.Oddałem do warsztatu części oszacował na 11000.pisze Pan z warsztatu odwołania lecz PZU stoi przy swym stanowisku. podnieść. wiem że za 7700 nawet gdy bym kupił części ze szrotu go nie zrobię.Co mam robić nie chciał bym iść do sądu.Zaznaczam że dostałem samochód zastępczy z OC sprawcy ,ale moja sprawa trwa już 2 miesiące i nic nie idzie do przodu .

Odpowiedz

Daniel Czerwiec 28, 2016 o 09:37

Witam, jestem ubezpieczony w pzu miałem zaparkowane auto i inna osoba nie wyrobiła się i wjechała mi w bok, zostało spisane oświadczenie. Wstępny kosztorys wyniósł 1774,88 a pzu następnie wypłaciło mi kwotę odszkodowania 74 zł gdzie i jak mam się oddwołać?

Odpowiedz

monika Lipiec 3, 2016 o 19:16

witam. w zeszłym roku mialam kolizje nie ze swojej winy uszkodzony dach i blotnik. pzu wycenilo szkode na kwote 1650 zl. mąż na własną reke usunął uszkode w 80%. szkoda nadal jest widoczna gołym okiem, w zeszłym miesiące ponownie mialam kolizje nie ze swojej winy. auto zostało uznane do kasacji . ponownie szkodą zajęło sie pzu. wycenilo wartosc rynkową pojazdu na kwote 5000. dodano czynniki obnizające wartosc miedzy innymi nienaprawioną wczesniejszą szkode. w sumie wypłacono 1700 zł. kwota ta jest z pewnoscią za niska. czy pzu mialo prawo odjąc wczesniej wyplacone odszkodowanie i czy warto sie odwolac . prosze o porade

Odpowiedz

iza Lipiec 11, 2016 o 14:02

Mam pytanie ponieważ narzeczony podczas treningu załamał 1/3 kości strzałkowej i przez 9 tyg miał noge w szynie gipsowej. Po zgłoszeniu do PZU wyceniono ta szkode na 170zł i nie zgadzamy sie z tą wyceną. Czy można w takiej sprawie odwołać się od tej decyzji i jak to napisać

Odpowiedz

Aga Sierpień 24, 2016 o 09:20

Witam,
jak większość piszących tu, mam problem z odszkodowaniem z PZU.
W czerwcu br. kierowca auta ciężarowego, cofając uszkodził przód mojego samochodu tj. zderzak, grill, a ja próbując uniknąc stłuczki odbiłam w lewo i uszkodziłam lewy przedni błotnik. Na miejscu zdarzenia spisaliśmy oświadczenie, do PZU wysłałam poglądowy obraz zaistniałej sytuacji. Po dwóch tygodniach pojawił się rzeczoznawca, „na oko ” stwierdził, że nic się nie stało wielkiego, był zaskoczony, że nie otrzymałam formularza szkody od PZU. Taki formularz otrzymałam dopiero tydzień po wizycie rzeczoznawcy, gdzie uwzględnone były wszystkie uszkodzenia , włącznie z tymi, których nie uznał rzeczoznawca. Miesiąc później na konto wpłynęła kwota 600zł i otrzymałam mailem wycenę , w której nie uwzględniono tego, co było na formularzu a jedynie to, co rzeczoznawca był uprzejmy zauważyć. Praktycznie wycena szkody zawiera jedynie ceny robocizny bez cen części zamiennych. Mój samochód to saab z 2005 roku, części są drogie (sam grill to min. 400z ł). Nie mogę naprawic auta dopóki nie wyjaśnie sprawy. Z wyceną PZU nie zgadzam się. Nie zgadzam się ani z wyceną ani z procedura PZU, która z moim zdaniem została naruszona.
Byłąbym wdzięczna za udzielenie wskazówki czy jakąkolwiek pomoc . Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marta Wrzesień 16, 2016 o 19:27

Witam serdecznie. Moja sytuacja byla nastepujaca, jadąc do pracy wpadłam samochodem w poślizg i uderzylam w miejską lampę. Otworzyly sie 2 poduszki powietrzne, poza tym reflektor sie jakby poluznil – nie byl uszkodzony i chlodnica zaczela przeciekac. Samochod odpalal. Z pzu dostalam informacje o orzeczonej szkodzie całkowitej. Rzeczywiscie wartosc pojazdu oszacowali tak samo jak przy podpisywaniu umowy, jednak wysokosc odszkodowania jest zatrwazajaco niska – to niecale 30 % wartosci pojazdu.
W jaki sposob moge sie odwolac? Czy moglabym prosic o jakas radę? Będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Odpowiedz

oskar Listopad 3, 2016 o 09:51

Witam . Mój problem polega na tym ze w dniu 4 czerwca 2016 r spowodowałem kolizje uderzając w tył pojazdu . Niestety byłem na „kacu” i ubezpieczalnia przysłała mi wezwanie do zapłaty w wysokości 7785 zł ok dwa tygodnie pózniej przyszło do mnie pismo z dopłata 1120 zł zapłaciłem obie te kwoty ,po czym przyszło kolejne pismo z dopłata w wysokości 5888 zł .Moim zdaniem ubezpieczenie wypłacone poszkodowanemu jest zdecydowanie za wysokie. Napisałem odwołanie do PZU z prośbą o udostępnienie dokumentacji razem z kosztorysem naprawy pojazdu . Nie wiem co mam robić dalej w tej sytułacji bardzo proszę o pomoc z góry dziekuję .

Odpowiedz

Maciej Listopad 9, 2016 o 19:24

Witam. Uległem wypadkowi w pracy (naderwanie mięśni ledzwiowych). Ubezpieczony jestem w dwóch firmach po przez ubezpieczenie grupowe. Jedna firma na którą place 50zl miesięcznie po komisji lekarskiej przyznała mi 2%. Druga zaś na którą place składkę 75zl przysłała mi pismo że odszkodowanie mi się nie należy. Czy warto powalczyć o swoje?

Odpowiedz

Ola Listopad 16, 2016 o 12:30

Witam serdecznie. Obserwuję Pańskiego bloga już od dłuższego czasu i jestem pod wielkim wrażeniem Pańskiej wiedzy. Będę bardzo wdzięczna, jeśli poświęci Pan chwilę aby mi pomóc w niżej opisanej sprawie.
Moja siostra bierze udział w amatorskich wyścigach samochodowych. Podczas jednego z nich w sierpniu tego roku została zepchnięta na łuku przez inny pojazd, w wyniku czego dachowała. Stwierdzono u niej skręcenie kręgosłupa szyjnego, wstrząs mózgu i błędnika oraz niedosłuch ucha.Jej pobyt w szpitalu był podzielony na dwa okresy( 6 dni zaraz po wypadku, dziesięciodniowy pobyt w domu pod stałą opieką a następnie kolejne 4 w szpitalu, kiedy to została przyjęta na dodatkowe badania). Niestety ubezpieczyciel odmówił jej prawa do odszkodowania za pobyt w szpitalu argumentując, że tego typu sporty są zaliczane do ekstremalnych, w związku z czym ubezpieczenie ich nie obejmuje.
Czy w tej sytuacji jest jakakolwiek szansa, aby ubezpieczyciel zmienił zdanie? Co siostra powinna uwzględnić w odwołaniu, aby zwiększyć swoje szanse na pozyskanie odszkodowania?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Listopad 24, 2016 o 23:10

Dwa tygodnie temu 11.11.2016 wyskoczyła mi prosto pod samochód sarna. Zgłosiłem od razu szkodę w PZU na drugi dzień zadzwonili chcieli zrobić wycenę telefoniczna na co się nie zgodziłem samochód odstawiłam do warsztatu tam po tygodniu przyjechał rzeczoznawca uszkodzenia w samochodzie to maska lampy zderzak chodnika klimatyzacji. Dziś otrzymałem wycenę od pzu oraz informacje o szkodzie całkowitej pojazdu. Samochód wyceniony na 23100 a szkoda na 17000 za 5 elementów plus drobne plastiki. Przy takim przeliczniku czesci to samochód powinien być wart milion! Co w tym przypadku samochód nadaje się do naprawy do wymiany ma raptem 5 elementów jeździ warunki bezpieczeństwa spełnia konstrukcja geometria w pozadku wiec skąd szkoda całkowita. Czy mogę go naprawić? Bo nie mam zamiaru go oddawać czy złomowanie będę napewno chciał go naprawić. Czy zapłaci za to PZU? Jutro idę z ta informacja do warsztatu gdzie został ale chciałem także uzyskać odpowiedź na forum od ekspertów.

Odpowiedz

Sylwia Grudzień 5, 2016 o 11:20

Witam,
moja sprawa jest troszkę zawilsza niż jak sądzę inne.
Miałam wypadek samochodowy w którym jak oczywiste ucierpiał samochód. Pojazd przewieziono do warsztatu samochodowego który miał zająć się sprawą. Wezwał rzeczoznawcę który stwierdził szkodę całkowitą samochodu ubezpieczone na kwotę 11 000. Pytałam mechanika jaki jest kosztorys jego prac lecz stwierdził że sam nie wie. Kilkakrotnie pytałam się go o to samo lecz w dalszym ciągu nie otrzymałam wiadomości. Wiedziałam również że mój samochód wystawiony został na aukcji a w czasie trwania aukcji mechanik na własną rękę bez porozumienia ze mną zaczął naprawiać moje auto. Aukcja się zakończyła złożoną ofertą 8 250. Nie ma protokołu od ubezpieczyciela ani kosztorysu od mechanika. Nie wiem nawet na ile została wyceniona wstępna naprawa ubezpieczyciela. Mechanik aby powiedział ze raczej zmieści się w tej kwocie. I tu jest moje pytanie w takim wypadku ile dostanę dopłaty i czy mogę dalej coś z tym zrobić.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karol Grudzień 20, 2016 o 22:23

Witam serdecznie.

Sprawca wypadku ma polisę w PZU. Jego ciężarówka pokiereszowała mój samochód. Policja uznała jednoznacznie jego winę. Szkodę zgłosiłem. Auto na rynku kształtuję się ~7000 zł, bogata wersja wyposażenia. Rzeczoznawca ocenił jednoznacznie szkodę całkowitą. Jednakże przyznana kwota znacznie odbiega od mojego wyobrażenia odszkodowania.
Polisa na samochód kupiony przez mnie i na mnie zarejestrowany opiewa na starego właściciela, co obecnie jest dopuszczalne przepisami prawa.
Jak skutecznie się odwołać?
Dziękuję i pozdrawiam Karol

Odpowiedz

Ilona Styczeń 24, 2017 o 21:38

Ubezpieczyciel po odwołaniu stoi przy swoim, co teraz, jak go poinformować że chce iść do sądu?????

Odpowiedz

frankie Luty 11, 2017 o 01:05

… zalanie mieszkania, rozbite auto.. czy kradzież bagażu na lotnisku. ?…

Odpowiedz

olga Luty 9, 2017 o 18:46

Witam serdecznie! Sprawa u mnie wygląda następująco.
w maju 2016 r. miałam wypadek na rowerze. zjeżdżając z chodnika upadłam w wyniku czego doznałam skręcenia stawu skokowego,potłuczenia żeber oraz ogólnych stłuczeń. opłacam w PZU ubezpieczenie grupowe NW więc zgłosiłam się po odszkodowanie po zakończeniu leczenia, które trwało ok 6mies. PZU odmówiło mi przyznania odszkodowania argumentując to tym, iż nie jest to trwały ubytek na zdrowiu. nadmienię tylko, iż 2 lata temu koleżanka miała tylko skręcenie stawu bo źle stanęła i odszkodowanie dostała a miała taką samą wręcz dokumentację medyczną. czy oni tam losują komu przyznać a komu nie? co napisać w odwołaniu? dziękuję

Odpowiedz

Urszula Luty 13, 2017 o 22:04

Witam serdecznie. chciałabym zasięgnąć porady w sprawie odwołania. W kwietniu 2016r. miałam uraz kręgosłupa, podczas przesuwania biurka doznałam bólu. Po zakończeniu leczenia złożyłam papiery do PZU o odszkodowanie (oczywiście miałam wyniki rezonansu, wizyty u neurologa, rehabilitacje itd.) z PZU po parunastu dniach dostałam, taką oto odpowiedź: „W imieniu PZU Życie SA informuję, że po rozpatrzeniu zgłoszonego roszczenia świadczenie nie może zostać przyznane.

Podstawą do przyznania świadczenia jest umowa ubezpieczenia zawarta na podstawie ogólnych warunków dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem zatwierdzonych Uchwałą Nr UZ/86/2004 z dnia 3 marca 2004 roku Zarządu PZU Życie SA, ze zmianami zatwierdzonymi Uchwałą Nr UZ/145/2009 z dnia 14 maja 2009 roku Zarządu PZU Życie SA, Uchwałą Nr UZ/19/2011 z dnia 24 stycznia 2011 roku Zarządu PZU Życie SA oraz Uchwałą Nr UZ/150/2013 Zarządu PZU Życie SA z dnia 5 sierpnia 2013 roku.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 5 ogólnych warunków PZU Życie SA nieszczęśliwy wypadek to niezależne od woli i stanu zdrowia osoby, której życie lub zdrowie jest przedmiotem ubezpieczenia, gwałtowne zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, będące wyłączną oraz bezpośrednią przyczyną zdarzenia objętego odpowiedzialnością PZU Życie SA.

Zgodnie z § 17 ust. 1 ogólnych warunków prawo do świadczenia przysługuje, o ile z medycznego punktu widzenia istnieje normalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy nieszczęśliwym wypadkiem a trwałym uszczerbkiem na zdrowiu ubezpieczonego.

W wyniku analizy otrzymanej dokumentacji lekarz orzecznik stwierdził, iż zdarzenie nie spełnia definicji nieszczęśliwego wypadku. Dokumentacja opisuje ujawnienie stanu chorobowego. Brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy opisywanym zdarzeniem, a zmianami kręgosłupa. W związku z powyższym z przykrością informuję, że ogólne warunki ubezpieczenia nie dają podstaw do przyjęcia przez PZU Życie SA odpowiedzialności za przedmiotowe zdarzenie.

Spełniając ustawowy obowiązek informuję, że w przypadku braku akceptacji stanowiska ubezpieczyciela istnieje możliwość dochodzenia roszczeń także na drodze sądowej.”

Czy mam jakieś szanse jeśli chodzi o odwołanie? Jak napisać owe pismo?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

adam Marzec 7, 2017 o 15:55

witam dostałem szkode całkowitą za samochód.cena pojazdu jaka mi podano to taka jaka mam na umowie kupna…wymieniłem w tym aucie sporo czesci i wartość rynkowa wzrosła czy mogę sie odwołać?

Odpowiedz

Asia Marzec 9, 2017 o 12:45

Witam,

Jakis czas temu zmarła mi mama . Od ubezpieczalni dostalam informacje iz nie przyznaja mi odszkodowania dodatkowego z tytulu smierci rodzica ponieważ zabraklo mi 2 tygodnie to karencji.
Czy moge sie odwolac i czy jest sens aby pozytwnie sprawa byla rozpatrzona?

Odpowiedz

Marek Lipiec 7, 2017 o 11:32

Wiem, że są wakacje, ale gdyby znalazł Pan chwilkę na odpowiedź, byłbym wdzięczny 🙂 Może przyda się to też innym forumowiczom.
Podlegam ubezpieczeniu grupowemu w PZU i uległem wypadkowi (nie komunikacyjnemu) w czasie wolnym od pracy. Udzielono mi pomocy na SOR i odesłano do poradni chirurgicznej. Leczono m. in. antybiotykami ale nie przynosiło to rezultatów i po 33 dniach znów znalazłem się na SOR z własnej inicjatywy ponieważ stan zapalny nie ustępował. Z miejsca przyjęto mnie do szpitala i tego samego dnia przeszedłem operację. Następnie był pobyt w szpitalu, wielomiesięczne zwolnienie lekarskie i prawdopodobnie trwały uszczerbek na zdrowiu.
Pytanie: PZU ma zapisane w regulaminie, że pobyt w szpitalu związany z wypadkiem MUSI nastąpić do 14 dni od wypadku, inaczej liczony jest tak, jakby nie był z nim związany. Chciałbym się odwołać, ale przy takim zapisie nie mam argumentów… Jak to wygląda w praktyce, czy były może jakieś wyroki sądów w tej sprawie – jakie warunki muszą być spełnione, aby pobyt w szpitalu uznać za związany z wypadkiem?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Lipiec 13, 2018 o 08:56

Chciałbym ponowić mój post sprzed roku…

Odpowiedz

Mariusz Lipiec 22, 2017 o 16:59

Witam

Mam pytanie dotyczące złożenia odwołania do ubezpieczyciela. Moja sytuacja związana jest z kolizją drogową kiedy w momencie jazdy motocykle kierowca samochodu zajechał mi drogę. Kierowca samochodu przyznał się do winy i ubezpieczycie wykonał wycenę szkody jako szkoda całkowita. Przy wycenie wartość motocykla został obniżona a wartość motocykla po kolizji znacząco zawyżona. Wynikiem tego była bardzo niska kwota odszkodowania tylko 2850 zł. Ubezpieczyciel przesłał emailem pismo i wycenę szkody, na którą planowałem napisać odwołanie. Dodatkowo w kolejnym mailu otrzymałem prośbę o uzupełnienie danych, czyli numer konta na wypłatę odszkodowania. Opowiedziałem emailem i przesłałem nr konta. Po kilku dnia otrzymałem wyznaczoną zaniżoną kwotę i teraz zastanawiam się czy nie stanowi to podstawy do braku możliwości z mojej strony odwołania się od decyzji ubezpieczyciela traktując to jako wyrażenie zgody z mojej strony. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mariusz

Odpowiedz

Beata Wrzesień 19, 2017 o 16:49

Witam.
Mam pytanie dotyczące zaniżonego odszkodowania z PZU. Sąsiad zalał mi mieszkanie, a PZU przyznało mi odszkodowanie, które tylko w połowie pokryje koszt remontu. Czy mogę odwołać się od ich decyzji. Czy mam prawo do otrzymania przez PZU kosztorysu w/g którego przyznali to odszkodowanie.

Odpowiedz

Paweł Grudzień 1, 2017 o 23:32

Witam!!! Mam problem z wypłatą pieniędzy z PZU za samochód zastępczy. Wysłałem do PZU fakturę i najmu pojazdu,ale nie posiadałem umowy. Poinformowałem 3 razy opiekuna sprawy,że nie jestem w stanie sam tej umowy odzyskać,a opiekun za każdym razem zasłaniał się artykułem 6 k.c.,gdzie na etapie postępowania likwidacyjnego nie ma takiego prawa. W końcu udało mi się tą umowę odzyskać i przesłać do PZU. 2lipca o 14:33 wysłałem ją mailem i zrobiłem chyba błąd,że zadzwoniłem na infolinię 30-go dnia od zgłoszenia 1grudnia. O godzinie 14:34 otrzymałem maila: „Centrum Obsługi Szkód Grupy PZU w nawiązaniu do wniesionych roszczeń z tytułu pojazdu zastępczego informuje, że
roszczenia zostaną rozpatrzone po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających w sprawie. Po ich zakończeniu poinformujemy
o zajętym stanowisku.
Spełniając ustawowy obowiązek informuję, iż w przypadku braku akceptacji stanowiska ubezpieczyciela przysługuje Panu
prawo dochodzenia roszczeń także na drodze sądowej”. Nie spełniono tu obowiązku wynikającego z artykułami.14 o ubezpieczeniach komunikacyjnych i nie napisano co jest powodem przedłużenia rozpatrywanego roszczenia i w jakim czasie zostanie to rozpatrzone. Jest informacja,że mogę dochodzić swoich roszczeń przed sądem,ale pierwszy raz nie napisano o możliwości skorzystania z usług Rzecznika Finansowego. Moim zdaniem było to pisane na szybko i dlatego zapomniano zachowaniu tych obowiązków wynikajacych z artykułu 14 o ubezpieczeniach obowiązkowych. Minęło 30 dni,a ja nie otrzymałem 10700zl za wynajem samochodu i nie dostałem żadnej informacji dlaczego przedłużają rozpatrywanie roszczenia,a mają wszystkie potrzebne dokumenty.I jeszcze ten art.6k.c. na który się powołuje opiekun sprawy na etapie postępowania likwidacyjnego,a nie przed sądem. Co mam i co mogę w tej sytuacji zrobic?

Odpowiedz

Patryk Zbroja Styczeń 8, 2018 o 12:48

Proponuję wezwać ubezpieczyciela o zapłatę tej kwoty, wyznaczając ostateczny 14-dniowy termin. Jeżeli nie poskutkuje, pozostaje wszczęcie postępowania sądowego, albo kontakt z prawnikiem 🙂

Odpowiedz

Anonimooo Grudzień 15, 2017 o 22:54

W ostatnich dniach dostałem pismo dotyczące zapłaty za uszkodzenie pojazdu aczkolwiek nie miałem jakiego kolejek wypadku/stłuczkę ponieważ nawet nie posiadam auta i potrzebuję wzoru apelacji .proszę o jakieś wzory

Odpowiedz

Patryk Zbroja Styczeń 8, 2018 o 12:47

Witam,
lepszym pomysłem byłoby po prostu wysłanie krótkiego pisma ustosunkowującego się do wysłanego żądania zapłaty. Apelacja to etap zdecydowanie późniejszy, tj. po wydaniu orzeczenia przez sąd pierwszej instancji.
pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Kwiecień 3, 2018 o 19:39

Witam, ja jestem w innej sytuacji. Stwierdzono oczywiście szkodę całkowitą samochodu, po wysłaniu pisma (które poleciła mi moja agentka z PZU) zlecono ponownie wycenę samochodu. Ponownie stwierdzono szkodę całkowitą i zażądano ode mnie nr konta do wypłaty odszkodowania. Mąż zwlekał z podaniem nr konta, a nasza agentka nadal wysyłała pisma w naszym imieniu, nie nie zgadzamy się z wyceną i szkodą całkowitą, a w tym samym czasie PZU doszukało się naszego nr konta i już wypłaciło odszkodowanie… co mogę zrobić w takiej sytuacji? Napisać odwołanie do ich decyzji i zwrócić wartość odszkodowania? Proszę o poradę.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Kwiecień 13, 2018 o 18:21

Katarzyno, krótko:
1. odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – w takim piśmie nie wystarczy jedynie zaprzeczyć ustaleniom ubezpieczyciela, a należy przede wszystkim udowodnić swoje racje. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy w Twoim pojeździe miała miejsce szkoda całkowita, możesz zgłosić się do niezależnego rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi kosztorys naprawy. Jeśli z kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę będzie jednoznacznie wynikać, że wystąpiła jedynie szkoda częściowa, należy przesłać go ubezpieczycielowi z prośbą o zweryfikowanie dotychczasowego stanowiska;
2. skarga do Rzecznika Ubezpieczonych na postępowanie ubezpieczyciela – w skardze należy opisać zarzuty jakie stawia się ubezpieczycielowi w związku z przeprowadzonym przez niego postępowaniem likwidacyjnym (wypłata kwoty z tytułu szkody całkowitej pomimo brak zgody na wypłatę i braku akceptacji stanowiska zakładu ubezpieczeń co do przyjętej formy likwidacji szkody) Rzecznik może zażądać od zakładu ubezpieczeń złożenia stosownych wyjaśnień w tym zakresie;
3. spór sądowy – w ostateczności możesz również wystąpić przeciwko ubezpieczycielowi na drogę postępowania sądowego z powództwem o zapłatę. Jednak musisz pamiętać, że z tym wiążą się dodatkowe koszty (np. opłata sądowa od pozwu, ew. zaliczka na biegłego). Musisz też liczyć się z tym, że biegły, który zostanie powołany na potrzeby takiego postępowania, sporządzi kolejny kosztorys, w którym przedstawi wysokość kosztów naprawy pojazdu. Koszt ten może pokrywać się z tym wskazanym przez rzeczoznawcę, wówczas szanse na wygraną w takiej sprawie są nikłe. Konsekwencją przegranej sprawy będzie także konieczność zwrócenia kosztów postępowania drugiej stronie. Obranie tej drogi, jak widzisz, wiąże się z ryzykiem.

pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Lipiec 24, 2018 o 22:09

Witam zostałem pobity miałem złamane dwa poprzeczne kręgi L3 iL4 stłuczona wątrobę , z ubezpieczenia przyznano mi trwały uszczerbek na zdrowiu na poziomie 3 procent . Czy ten procent jest adekwatny do tego uszczerbku , czy warto napisać odwołanie od decyzji?

Odpowiedz

jacek Wrzesień 5, 2018 o 09:50

witam.

Szanowni Państwo na skutek trwania prac budowlanych został zalany nasz budynek.
Wykonawca zawarł polisę oc na cały okres prowadzonych prac .
Niestety podczas składania zgłoszenia podałem date która była przed rozpoczęciem prac na skutek czego dostałem odmowną decyzję.
jak można zmienić tą datę?
W odpowiedzi na moje zgłoszenie dostałem informacje cytuję poniżej.

„Proszę o złożenie oficjalnej skargi na decyzję PZU. ”

proszę o podpowiedz co mam robić w tej sytuacji

pozdrawiam Jacek

Odpowiedz

Sylwia Wrzesień 9, 2018 o 15:33

Witam,

Wykupiłam odszkodowanie OC w życiu prywatnym w PZU obejmujące wszystkie kraje Unii Europejskiej. W trakcie mojego pobytu musiałam odebrać szafę ze sklepu i wypożyczyłam samochód znajomego i uderzyłam nim w barierkę. Najpierw ubezpieczyciel potwiedził, iż moja polisa obejmuję taki przypadek, gdyż była to czynność życia prywatnego natomiast po wycenie otrzymałam odmowę: „PZU nie odpowiada za szkody powstałe w mieniu, z którego Ubezpieczony lub osoby, o których mowa w § 5 ust. 2, korzystali na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użytkowania, użyczenia, leasingu lub innej podobnej formy korzystania z cudzej rzeczy.Z dokumentów zgromadzonych w toku likwidacji szkody wynika, że wypożyczyła Pani w celach prywatnych –pojechania za zakupy a Pani polisa nie obejmuje swym zakresem takiego ryzyka.”

W związku z powyższym nie wiem czy warto odwoływać się od decyzji ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 2 trackbacki }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: