Cesja wierzytelności, czyli otwieram puszkę Pandory…

Patryk Zbroja            06 listopada 2014            3 komentarze

Aura za oknem co raz bardziej listopadowa. Poranna kawa stawia jednak dobrze na nogi 🙂

Dzisiaj więc parę słów na temat tzw. cesji wierzytelności, czyli otwieram lekko puszkę Pandory.

file0002085310539

Dobrze ponad rok temu analizowałem ten temat, zastanawiając się nad tym czy aby naprawić uszkodzony pojazdu musisz płacić gotówkę.

Przypomnę w skrócie – nie musisz – o ile będziesz w stanie porozumieć się z warsztatem w zakresie tzw. naprawy bezgotówkowej.

Polega ona na tym, że to warsztat (a nie Ty) zwraca się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania w oparciu o dokumenty potwierdzające dokonaną naprawę.

Zwróć jednak uwagę na różnicę pomiędzy tzw. upoważnieniem do wypłaty odszkodowania od tzw. cesji (czyli przelewu wierzytelności). O ile upoważnienie (sporządzane często na druku proponowanym przez ubezpieczyciela) jest wystarczające do występowania przez warsztat o zapłatę w toku postępowania likwidacyjnego, tak jednak w ewentualnym procesie sądowym taki dokument to zdecydowanie za mało.

Konieczna jest cesja, a więc umowa przelewająca Twoje roszczenia odszkodowawcze z tytułu naprawy pojazdu na rzecz warsztatu.

Jeżeli cesji nie będzie, warsztat przegra proces i może zwrócić się o zapłatę niewypłaconej różnicy bezpośrednio od Ciebie, no i zrobi się gorąco – nawet w listopadzie 😉

Właściwie sporządzona cesja powinna zawierać:

– datę i miejsce jej sporządzenia,

– precyzyjne wskazanie stron (w tym: imię, nazwisko, adres właściciela pojazdu, a nie osoby działającej w jego imieniu, albo leasingobiorcy),

precyzyjne oznaczenie przedmiotu cesji, tj. przelewanej wierzytelności (ze wskazaniem marki uszkodzonego pojazdu, nr rejestracyjnego, wysokości roszczenia oraz podmiotu od którego roszczenie przysługuje, można dodać sygnaturę akt postępowania prowadzonego przez ubezpieczyciela w danej sprawie);

– warto też wskazać tzw. podstawę (causę), że cesja jest dokonywana jako pokrycie wynagrodzenia przysługującemu warsztatowi za naprawę pojazdu.

Jednak nawet dobrze sporządzona cesja wierzytelności nie daje gwarancji sukcesu.

Spotykam się często z poglądem, zwłaszcza w sądach gospodarczych, które podważa możliwość wypłaty pełnego odszkodowania na podstawie takiej umowy (zwłaszcza, jeżeli została sporządzona przed rozpoczęciem naprawy). Przesłanką takiego toku rozumowania jest jakoby narzucana przez warsztat cena, która – z uwagi na bezgotówkową naprawę – nie jest negocjowana przez poszkodowanego i jako taka niewiarygodna.

Osobiście nie zgadzam się z takim uzasadnieniem, ale cóż – nie ja wydaję wyroki 🙂

Oczywiście, to jedynie zarys tego tematu, postaram się do niego powracać.

Jeżeli masz jakieś pytania, pisz… Zapraszam również do zakładki forum powyżej.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dagmara Marzec 13, 2018 o 08:58

Witam,
pod koniec Stycznia byłam uczestnikiem kolizji drogowej.
Jako poszkodowana, otrzymałam odszkodowanie z OC sprawcy, ale cały proces odbywał się za pośrednictwem Centrum Likwidacji szkód.
1. Na początku zdecydowałam się na wycenę kosztorys naprawy podpisując upoważnienie Likwidatora do egzekwowania mojego odszkodowania.
2. Zrezygnowałam z naprawy bezgotówkowej i zdecydowałam się na naprawę we własnym zakresie.
3. Zakład Ubezpieczeń początkowo przyznał odszkodowanie na konto Likwidatora, który później przelał pieniądze na moje konto.
4. Likwidator prosi o podpisanie cesji wierzytelności na daną kwotę z tytułu odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń.
Sęk w tym iż nie bardzo rozumiem co ma na celu ta cesja, jestem już rozliczona z Likwidatorem ponadto, Likwidator otrzymał od ZU pieniądze za lawetę i auto zastępcze.
Co robić? Podpisywać? W umowie cesji napisano iż Cedent czyli ja, mam obowiązek przelać daną kwotę pieniędzy na Likwidatora.
Całość wygląda tak, jakby Likwidator chciał dochodzić odszkodowania (za swoje koszty) moimi rękoma.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Marzec 14, 2018 o 09:26

Dagmaro, Czy Centrum Likwidacji Szkód to zewnętrzna firma odszkodowawcza, czy wewnętrzna jednostka ubezpieczyciela, która likwiduje Twoją szkodę? Wydaje się, że to Centrum to zewnętrzna firma. Odpowiedzi na Twoje putania zależą wtedy od treści umowy, którą z tą firmą podpisałaś. pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Maj 12, 2020 o 08:26

Witam,
pod koniec marca byłem uczestnikiem wypadku (poszkodowany) na miejsce przyjechała laweta której kierowca zaproponował mi usługi swojej firmy,auto zastępcze bezgotówkowa naprawa itp.
w biurze szef firmy poinformował mnie że mogą się zająć wyceną , naprawą samochodu ale muszę podpisać UMOWĘ CESJI WIERZYTELNOŚCI Z TYTUŁ ZWROTU KOSZTÓW NAPRAWY POJAZDU.
Umowę taką podpisałem , rzeczoznawca z PZU wycenił moje auto na 13000 pln i obniżył wartość auta na 9400 ze względu na wiek samochodu,przejechane kilometry itp.
Następnie stwierdzono szkodę całkowitą, ale ja zdecydowałem się naprawić auto ,firma auto naprawiła za około 4400 pln, czy mogę domagać się zwrotu 5000 pln . ze szkody całkowitej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: