Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości – uwaga na nowe przepisy.

Patryk Zbroja            19 maja 2015            6 komentarzy

To był rześki poranek.

Jechałem spóźniony z Sądu z jednego miasta do Sądu w drugim mieście. W kalendarzu udział w dwóch sprawach w sądach odległych o 80 km wydawał się do pogodzenia, pod warunkiem, że pierwsza rozprawa zakończy się punktualnie i będę miał 1 h 30 min na dojazd. No, ale praktyka prac sądowych bywa niestety zróżnicowana…

W każdym razie w terenie poza miastem, na pięknej, prostej i szerokiej drodze (ze sporym zapasem na poboczu) z ustawowym ograniczeniem do 90 km/h jechałem „bez zbędnej zwłoki”, aby nie narazić się drugiemu Sądowi.

Trasę znałem dość dobrze, zdziwiłem się zatem nieco, jak z pobliskiego zagajnika na drogę wtargnął na pas drogowy ok. 100 m przede mną człowiek (na pierwszy rzut oka szukający pomocy). Niestety, człowiek ten był funkcjonariuszem Policji i nie szukał pomocy, ale zasygnalizował – trzymając słynny pistolet laserowy w ręku – żebym zjechał na pobocze i ustawił się prostopadle do schowanej w krzakach nieoznakowanej Insginii…

Okazało się, że jechałem 98 km/h, czyli trochę za szybko.

Na szczęście – tym razem – skończyło się na pouczeniu. Funkcjonariusze zgodzili się z moim argumentem, że w tych warunkach drogowych mój czyn nie był obciążony dużą społeczną szkodliwością. Inna sprawa, że chcieli mnie bardziej zatrzymać do rutynowej kontroli, a skoro ruch na trasie był niewielki, to padło na mnie 🙂

Ale nie o tym tak naprawdę, chciałem dzisiaj napisać…

Wiesz już zapewne, że właśnie wczoraj 18.05.2015 r. weszły w życie spore zmiany w prawie drogowym (a dokładniej w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń).

Zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz tych, którzy w tym stanie spowodowali wypadek drogowy. Wydłużono w tym przypadku okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów – z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie trzech lat.

W porównaniu do dotychczasowych przepisów zniknęło również kryterium wieku dziecka dla przewozu w foteliku. Pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Przykładowo – dziecko, które ukończyło 12 lat, a nie osiągnęło jeszcze określonego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub tzw. urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Przede wszystkim jednak, najistotniejszą i chyba najbardziej dotkliwą zmianą, zwłaszcza dla osób lubiących zbyt szybką jazdę, jest kara za „rażące przekroczenie prędkości”. Jeżeli kierowca w terenie zabudowanym będzie jechał  z prędkością o ponad 50 km/h szybciej, zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące.

Zdania są w tej sprawie podzielone, choć wydaje się, że większość z kierowców podziela ten kierunek działania ustawodawcy.

Ja również, choć nie ukrywam, że zdarza mi się przekroczyć przepisy, zwłaszcza te dotyczące dozwolonej prędkości. Muszę jeszcze nad sobą popracować :/

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Maj 19, 2015 o 22:29

Jak zwykle świetny tekst Patryku! 🙂

A co do samych zmian – to osobiście popieram ich kierunek.
Dla porównania w DE od dawna funkcjonuje już tymczasowy odbiór prawa jazdy – na okres od 1 do 3 miesięcy – za przekroczenia „mniejszej” wagi (głównie prędkość).
Taka tu jednak różnica, że jazda podczas obowiązywania takiego zakazu jest już traktowana jako jazda bez uprawnień co w DE jest przestępstwem (o szczegółach pisałem m.in. tutaj: http://wp.me/p3A2Xu-8U).
Natomiast jeśli ktoś notorycznie będzie przekraczał prędkość to musi liczyć się z administracyjnym odebraniem uprawnień do jazdy i najczęściej ponownym zdawaniem egzaminu na prawko.

Pytanie bez odpowiedzi to – jaki tak naprawdę efekt przyniosą wprowadzone zmiany – i ilu kierowców będzie ryzykowało jazdę w trakcie nałożonego zakazu…

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Maj 20, 2015 o 14:50

Witaj Adamie,
Na Ciebie również zawsze można liczyć 🙂
O tej nowelizacji pisałem już wcześniej:
O ile jednak dobrze zrozumiałem, kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im odebrane przez starostę, popełnią przestępstwo z sankcją do 2 lat pozbawienia wolności, do tej pory było to wykroczenie. Czyli chyba będzie podobnie jak w DE.
pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Czerwiec 13, 2015 o 22:00

Do usług Patryku 🙂

Wracając do wątku głównego – w mediach słychać, że wprowadzone zmiany przyczyniły się do spadku wypadków – mam nadzieję, że to będzie już stała tendencja, a nie tylko chwilowy „błąd statystyczny”…

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Dariusz Czerwiec 4, 2015 o 07:42

Autor popiera ten przepis bo jest tak zwanym pożytecznym gloopkiem. Te idiotyczne przepisy mają utrzymać jeszcze głupszy przepis jazdy w dzień na światłach, który powoduje wzrost wypadków z udziałem pieszych. Ten fakt jest zbadany i udowodniony. Badania przeprowadzono w Austrii, a potwierdzono w USA, Japonii i Australii. Jedynie lewacka skandynawia i kilka postkomunistycznych krajów gdzie szakeje korupcja, wprowadziło ten przepis.

Odpowiedz

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Czerwiec 13, 2015 o 22:01

@Dariusz – a czy mógłbyś nie być gołosłowny i podesłać linka do tych badań? 🙂

Odpowiedz

Lukasz Wrzesień 28, 2016 o 15:38

może i idea zatrzymywania prawa jazdy jest dobra, ale przekroczyć prędkość o 50km na trasie, gdzie często ograniczenia to 50km/h – to żadna sztuka;/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: