Kto płaci zadośćuczynienie po wypadku drogowym – PZU czy sprawca?

Patryk Zbroja            08 stycznia 2018            2 komentarze

Z takim oto pytaniem mam do czynienia niezwykle często.

Choć niekiedy zamiast PZU jest wskazywany jedynie po prostu inny ubezpieczyciel.

O tych kwestiach pisałem już kiedyś TUTAJ.

Ostatnio prowadziliśmy 3 postępowania karne w sprawie wypadków drogowych (jednego z nich – niestety – ze skutkiem śmiertelnym).

Tak się akurat też złożyło, że we wszystkich sprawach występowaliśmy w charakterze obrońcy oskarżonego (z art. 177 § 1 i 2 Kodeksu karnego, z grożącą sankcją karną w przypadku śmierci pokrzywdzonego nawet do 8 lat pozbawienia wolności).

Nie muszę chyba Tobie opisywać, jakie obawy i emocje towarzyszyły klientom zanim się do nas zgłosili…

W zasadzie naruszenie zasad ruchu drogowego przez wszystkich sprawców nie budziło specjalnych wątpliwości i zostało stwierdzane przez biegłych już na etapie postępowania przygotowawczego.

W taktyce obrończej skupiliśmy się zatem na minimalizowaniu negatywnych skutków karnych i finansowych dla naszych klientów.

W każdym z przypadków taktyka okazała się skuteczna..

W dwóch sprawach udało się warunkowo umorzyć postępowanie (sprawcy nie będą formalnie karani).

Przy wypadku śmiertelnym, gdzie nie mogliśmy warunkowo umorzyć postępowania, Sąd warunkowo zawiesił karę 1 roku pozbawienia wolności na okres 2 lat próby (orzekając jedynie o zakazie prowadzenia pojazdów na okres 2 lat).

Równolegle w każdym z postępowań dążyliśmy do wydania racjonalnego orzeczenia ws. zadośćuczynienia, naprawienia szkody lub nawiązki na rzecz osób pokrzywdzonych.

Co istotne każda z ww. kwot, pomimo faktu, że została zasądzona od oskarżonego i przez niego zapłacona, ostatecznie została zwrócona przez ubezpieczyciela (w tym: PZU) z tytułu ubezpieczenia OC.

Aktualnie nie budzi już przecież wątpliwości, że sprawca wypadku komunikacyjnego, wobec którego zastosowano środek karny polegający np. na obowiązku naprawienia szkody, może domagać się od ubezpieczyciela (z tytułu OC) zwrotu świadczenia zapłaconego na rzecz pokrzywdzonego.

Możesz potwierdzić ten pogląd np. w tej uchwale Sądu Najwyższego.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, zadośćuczynienie powinien ostatecznie zapłacić ubezpieczyciel (czyli PZU).

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jolka Luty 9, 2018 o 12:26

W moim przypadku po kilku latach nastąpiło ujawnienie dodatkowych uszkodzeń powypadkowych które przeoczono podczas obdukcji wykonanej bezpośrednio po zdarzeniu a które wciąż wpływają ujemnie na jakość życia. Czy mogę domagać sie na tej podstawie od ubezpieczyciela podwyższenia kwoty odszkodowania i równocześnie wystąpić o odszkodowanie od lekarza-diagnosty z powodu błędu w sztuce lekarskiej?

Odpowiedz

Patryk Zbroja Marzec 2, 2018 o 09:50

Myślę, że na tej podstawie po ujawnieniu dodatkowych uszkodzeń można domagać się podwyższenia zadośćuczynienia (z odszkodowaniem nie byłby taki pewien, trzeba byłoby wykazać wysokość zwiększonej szkody). Jeżeli chodzi o roszczenie wobec lekarza diagnosty to nie jest ono pewne. Zależy od szeregu czynników i materiału dowodowego, który zgromadzisz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: