Odwołanie od decyzji PZU – wynagrodzenie adwokata

Patryk Zbroja            12 czerwca 2015            5 komentarzy

Tym razem, przesyłam Tobie video-wpis dotyczący innej ciekawej sytuacji, związanej z odwołaniem od decyzji PZU.

Ubezpieczyciel początkowo odmawiał w ogóle wypłaty odszkodowania związanego z wjazdem w dziurę w jezdni. Następnie, gdy zarządca drogi uznał swoją winę, ubezpieczyciel przyjął odpowiedzialność, ale wyliczył wysokość odszkodowania na abstrakcyjnie niskim poziomie.

Poszkodowany był obywatelem niemieckim, polskiego pochodzenia, który przebywał w Szczecinie u znajomych. Natomiast po kolizji pojazd powrócił na teren Niemiec.

Kierowca, korespondując z ubezpieczycielem mejlowo i próbując ustalić szczegóły na info-linii, w żaden sposób nie mógł zrozumieć decyzji PZU (choć językiem polskim nadal posługuje się bardzo dobrze) i jej dość pokrętnego uzasadniania 😉

Poradziłem mu, aby sporządził prywatną ekspertyzę niemieckiego rzeczoznawcy, który oszacował szkodę według niemieckich standardów.

Następnie złożyłem w jego imieniu odwołanie od decyzji PZU, które skutkowało pełnym sukcesem i ubezpieczyciel wypłacił całe odszkodowanie zgodnie z kosztorysem!

Uzgodniłem z klientem, że wezwiemy ubezpieczyciela dodatkowo do zapłaty wynagrodzenia z tytułu honorarium adwokackiego za ten etap sprawy.

Co było dalej?

Zapraszam na film:

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Emilia Czerwiec 12, 2015 o 15:18

Ogólnopolski Ruch Ochrony Praw Obywatelskich i Walki z Korupcją z siedzibą w Poznaniu.

Odpowiedz

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Czerwiec 13, 2015 o 21:57

Patryku – niezwykle intrygujący wpis 🙂

W Niemczech rzeczywiście te standardy są nieco inne niż w Polsce… może nawet diametralnie inne 🙂

Osobiście zawsze – jeśli tylko taka możliwość istnieje – radzę klientom aby postarali się o wycenę szkody dokonaną przez niemieckiego rzeczoznawcę – bo, co tu dużo mówić – stawki za naprawę będą inne (czytaj wyższe 🙂 ).

Taki zabieg oczywiście nie jest żadnym szwindlem gdyż, jeśli klient mieszka w Niemczech i tam będzie swój samochód naprawiał to de facto te wyższe (w porównaniu z Polską) stawki za naprawę zapłaci.

Cieszę się, więc że też poszedłeś tą drogą Patryku 🙂

To, co mnie w Twojej historii bardzo zaintrygowało – to podejście polskiego ubezpieczyciela do zwrotu stawek adwokackich.

Niemiecki ubezpieczyciel OC zawsze te stawki zwraca (w takiej proporcji, w jakiej ubezpieczany przez niego sprawca wypadku był za wypadek odpowiedzialny) – to standard w DE i nikt tu z tym nie dyskutuje.

Natomiast nasze doświadczenia w sprawach podobnych do tej opisanej przez Ciebie też są pozytywne – zawsze chodziło tu jednak o zwrot kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata niemieckiego (Rechtsanwalt).

Straszakiem skutecznie działającym tu na polskich ubezpieczycieli było zagrożenie dochodzenia tych należności przed sądem w Niemczech… więc pewnie też dochodziło tu do liczenia „za” i „przeciw” i ubezpieczyciel po prostu sprawę odpuszczał (bo wówczas miałby jeszcze większe koszty w plecy) 🙂

Nie mniej jednak w Twojej sprawie – nie licząc czasu Twojego Klienta – wszystkie poniesione przez Was koszty (w tym dojazdu Klienta – świadka – na rozprawę) ubezpieczyciel OC sprawcy powinien w razie porażki sądowej pokryć…

Trochę szkoda, że ostatecznie nie zdecydowaliście się na walkę w sądzie – ale szanuję decyzję Twojego Klienta.

Powodzenia Patryku w kolejnych potyczkach z PZU i innymi ubezpieczycielami 🙂

Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Realista Czerwiec 16, 2015 o 13:14

Ja w karzdym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek. Prawda jest taka, że jak to powiedział mi znajomy fachowiec od ubezpieczen w rzeczywistości około 2 osoby na 50 odwołuje się od decyzji ubezpieczyciela o przyznaniu odszkodowania. Większość bierze co daja i o nic nie pyta, a często warto powalczyć o swoje pieniądze.

Odpowiedz

Marcin Listopad 25, 2017 o 18:56

mialem wypadek w pracy w belgi axa nie uzala mi go jako wypadek przy pracy bo stalo mi to sie pod prysznicem w czasie pracy szef mnie wyslal zebym sie umyl i posliznolem sie mam uszkodzone dwa kregi szyjne i coraz bardziej mi to dokucza prosze o pomoc mam ograniczoy dostep do internetu bardzo prosze o kontakt tel 784 748 666

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: