Czy odszkodowanie i zadośćuczynienie z policy OC przysługuje także pasażerowi, który jest jednocześnie właścicielem pojazdu sprawcy?

Patryk Zbroja            12 września 2014            3 komentarze

Czy odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje także pasażerowi, który jest jednocześnie właścicielem pojazdu sprawcy?

Z takim oto interesującym pytaniem spotkałem się ostatnio 🙂

Stan faktyczny wypadku wyglądał następująco:

Właściciel pojazdu był wraz z żoną na imieninach u znajomych. Już wcześniej umówili się, że samochodem do domu wróci żona, która nie spożywała tego dnia alkoholu. Niestety w drodze do domu doszło do wypadku. Małżonka nie zapanowała nad pojazdem i uderzyła jego prawym bokiem w przydrożną lampę. Na skutek tego zdarzenia mąż, który zajmował przednie miejsce pasażera, doznał dość poważnych obrażeń. Leczenie i rehabilitacja zajęły dobre 6 m-cy.

Poszkodowany zgłosił roszczenie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia do ubezpieczyciela, w którym miał wykupioną polisę OC.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty, uznając że małżonek sprawcy i jednocześnie właściciel samochodu nie jest chroniony ubezpieczeniem.

Czy zatem ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego w takim przypadku?

Uważam, że ubezpieczyciel nie ma racji!

Ponosi on bowiem pełną odpowiedzialność w ramach umowy ubezpieczenia OC niezależnie od tego, czy kierujący (w tym wypadku małżonka) wyrządził szkodę samemu posiadaczowi (w tym przypadku mężowi, który był właścicielem pojazdu) i niezależnie od tego, czy kierującego łączą w poszkodowanym stosunki rodzinne (w tym przypadku małżeństwo).

Warto o tym pamiętać!

 

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Wrzesień 14, 2014 o 13:21

Panie Patryku w pełni podzielam Pańskie zdanie – ubezpieczyciel ponosi w tym przypadku pełną odpowiedzialność, a wywinąć od tej odpowiedzialności mógłby się tylko w przypadku umyślnego działania poszkodowanego na szkodę ubezpieczyciela. Trzeba jednak przyznać, że w takiej sytuacji byłaby to dosyć oryginalna „ustawka” 🙂
Pozdrawiam, A.K.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Wrzesień 15, 2014 o 09:39

Dziękuję Adamie za komentarz.
Problem w tym, że jestem w stanie sobie wyobrazić decyzję ubezpieczyciela, który właśnie w oparciu o taki argument odmawia wypłaty 🙂
pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Knopik | Wypadek samochodowy w Niemczech Styczeń 3, 2015 o 02:30

Panie Patryku,

nie ma tego złego… m.in. dzięki takim decyzjom ubezpieczycieli mamy się czym zajmować i o czym pisać na blogach 🙂

Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku, A.K.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: