Czy mandaty z fotoradarów powinny zostać anulowane, a pieniądze zwrócone?

Patryk Zbroja            19 marca 2014            10 komentarzy

Temat mandatów za przekroczenie prędkości albo braku wskazania sprawcy takiego wykroczenia może nie jest związany bezpośrednio z problematyką odszkodowania po wypadku. Niemniej z uwagi na zakres bloga nie mogę przejść obok niego do tzw. porządku dziennego 🙂

Od kilku dni krąży w mediach społecznościowych odważna teza o wyeliminowaniu przez Trybunał Konstytucyjny mandatów oraz spraw związanych z fotoradarami.

Sprawcą zamieszania jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12.03.2014 r. (sygn. P 27/13).

Szczegółową publikację prasową dotyczącą orzeczenia Trybunału znajdziesz tutaj.

Zasadnicza sentencja wyroku wskazuje, że przepis nakazujący właścicielowi pojazdu wskazanie wykroczenia drogowego pod rygorem odpowiedzialności za kolejne wykroczenie jest zgodny z Konstytucją RP.

Czyli, na pierwszy rzut oka, specjalnego przełomu w tych sprawach nie widać. Hmm…

Sięgam zatem dalej.

Rzeczywiście, zdecydowanie bardziej intrygująca jest końcowa część uzasadnienia wskazanego w ww. publikacji.

Trybunał stwierdził bowiem, że  „nie ma podstaw prawnych adresowanie do właściciela lub posiadacza pojazdu przez uprawniony organ alternatywnego żądania wskazania, komu został powierzony pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie albo przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie drogowe”.

W ocenie Trybunału, jeżeli organ nie ma wątpliwości, kto jest sprawcą wykroczenia drogowego, nie może jednocześnie podejmować czynności zmierzających w kierunku ujawnienia innego sprawcy tego wykroczenia.

Natomiast, jeżeli organ ma wątpliwości co do tego, czy sprawcą wykroczenia jest właściciel lub posiadacz pojazdu, to nie może go ukarać mandatem karnym.

To – muszę przyznać – nader racjonalny i logiczny pogląd.

Pojawia się zatem pytanie, czy taka treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego wstępne uzasadnienie sprawiają, że mandaty z fotoradarów lub mandaty za niewskazania sprawcy wykroczenia drogowego wystawione na podstawie wezwań tego typu są bezprawne?

Jak sądzisz?

 

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jan Marzec 19, 2014 o 11:26

Największą kontrowersją dotyczącą fotoradarów jest to, że wszyscy wiemy po co zostały one założone. Najgorsza jest hipokryzja w dzisiejszych czasach, w których każdy wie, że coś jest złe, ale każdy udaje, że chodzi o coś innego bo gdy mówi się prawdę na głos, od razu jest się krytykowanym i wyzywanym od oszołomów…

Odpowiedz

Piotr88 Marzec 19, 2014 o 14:16

Niby racja, ale jednak te radary trochę prędkość ograniczają i niby bezpieczeństwo jest na drogach większe. Ja sam myślę, że ta mniejsza ilość wypadków w ostatnich latach to jednak wynik nie radarów, lecz lepszych dróg. Większy ruch poszedł na autostrady i ekspresówki, a i te lokalne są nawet czasem remontowane i poszerzane.
Do rzeczy, myślę że jest chyba dużo argumentów za tym, że uznać te mandaty wystawione przez Straż czy Inspekcję są bezprawne. Ale one chyba dotyczą głównie sytuacji gdy ukarali nas za niewskazanie sprawcy, bo ukarać nie mogli. Nie wiem tylko, co ze sprawami który już się zakończyły…

Odpowiedz

Patryk Zbroja Marzec 20, 2014 o 18:55

Dziękuję za Wasze uwagi.
Postaram się jeszcze dzisiaj przedstawić swoją krótką analizę skutków orzeczenia Trybunału.
pozdrawiam

Odpowiedz

Jan Czerwiec 3, 2014 o 12:09

Witam!
Ok. A co jeśli ktoś wskazał kierującego pojazdem w danym momencie. Ja akurat nie wiem czy właściciel pojazdu dostał tzw Quiz i przez niezrozumienie lub niewiedzę wskazał kierującego.
W takim wypadku powinienem płacić za ten mandat Straży Miejskiej?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Zbroja Czerwiec 4, 2014 o 08:06

Janie,
Czy Ty jesteś osobą kierującą pojazdem, którą wskazał właściciel?
Co do zasady właściciel może zawsze spróbować zweryfikować swoje oświadczenie, ale będzie to oczywiście oceniane – zwłaszcza w ewentualnym postępowaniu sądowym.
pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Lipiec 2, 2014 o 13:01

To trochę dziwne orzeczenie. W takim razie jak funkcjonariusz ma ustalić czy osoba, która jest uwidoczniona na zdjęciu z fotoradaru, to właściciel który prowadził pojazd, czy inna osoba nie będąca właścicielem, skoro nie może kierować alternatywnych wezwań. Wiem, ktoś może powiedzieć, że to ich sprawa. A co w sytuacji, gdy takie alternatywne wezwanie się pojawi?
Nadal odmowa wskazania przez właściciela kto prowadził jego pojazdu jest wykroczeniem zagrożonym określoną grzywną. Czyli jeżeli nie wskażę kto prowadził pojazd mogę zostać ukarany.
Wg. mnie to orzeczenie nie jest wcale żadnym przełomowym wyrokiem w sprawie fotoradarów i niektóre media niepotrzebnie nadają mu takie duże znaczenie.

Odpowiedz

Patryk Zbroja Lipiec 3, 2014 o 09:27

Michale,
Potwierdzam, jeżeli – będąc właścicielem lub głównym użytkownikiem pojazdu (np. jako leasingobiorca) – nie wskażesz kierującego narażasz się na ukaranie. Organy ścigania mogą w tym przypadku walczyć do końca 🙂
Mało tego, fakt ukarania Ciebie nie spowoduje umorzenia postępowania co do sprawcy wykroczenia, którego dalej można szukać…
Zgadzam się również z opinią, że wyrok Trybunału – zwłaszcza jego sentencja i oficjalne uzasadnienie nie stanowią w tej sprawie żadnego wyłomu.

pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 18, 2015 o 01:26

Witam,

właśnie walczę ze strażą gminną, która próbuje mnie ukarać i ostatecznie sprawa trafiła na wokandę. Jestem obwiniony za niewskazanie z art 96 par.3. Przed rozprawą wręczyłem sędziemu mój wniosek o umorzenie postępowania sądowego wszczętego na podstawie niespełniających wymogów formalnych wniosku o ukaranie. We wniosku powoływałem się głównie na wyrok TK z 12.03.2014 r., jednak sędzia wniosek oddalił w całości. Przez całą rozprawę wskazywałem i powoływałem się na ten wyrok. Jednak jak przeczuwam skutek będzie taki że sędzia wyda wyrok o ukaranie.

Tak nawiasem, źródła dowodowe jakimi dysponuje Straż gminna są żenującej jakości. Jedynie co można z nich ustalić to pojazd jego numery rejestracyjne i to wszystko, kierowcy wogóle nie widać jest cała czarna szyba przednia, także czy to człowiek czy słoń nikt tego nie wie. Dodatkowo na jednym ze zdjęć widać dwa pojazdy mój pierwszy i zaraz za moim pojazdem drugi pojazd – oczywiście w ocenie strażnika gminnego jest to dopuszczalne.

Jak odczytywałem i powoływałem się na wyrok TK strażnik gminny był bardzo robawiony, jakby sobie drwił z wyroków TK w majestacie prawa.

Smutna ta nasza Polska rzeczywistość…

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 19, 2015 o 13:03

Co się dzieje jeśli pojazd ma właściciela głównego oraz współwłaściciela?

Czy wobec ujawnionego przekroczenia prędkości wysyłają żądanie wypełnienia oświadczenia do właściciela głównego a co ze współwłaścicielem??? Przecież on też może dysponować pojazdem, a zdjęcia są nieczytelne, kogo wtedy sąd uzna winnym za niewskazanie: właściciela czy współwłaściciela?

Odpowiedz

Piotrek Styczeń 7, 2019 o 15:23

Dzień dobry,
A czy pracodawca może podać na wezwanie niemieckiego urzędu moje dane osobowe, w tym adres, jako kierującego firmowym pojazdem, którym popełniono wykroczenie drogowe, czy nie narusza to RODO?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: